Jak przygotować się do rozwodu
Postępowanie rozwodowe zaczyna się wraz z momentem złożenia pozwu o rozwód. Pozew powinien zawierać między innymi: określone wymagania formalne w tym precyzyjnie sformułowane żądanie, konieczne dokumenty, określone dowody. Ponadto powinien zostać złożony do właściwego sądu jak również w sposób prawidłowy opłacony (jeżeli w sprawie nie ma zastosowania zwolnienie od kosztów sądowych).
Jednak czy na pewno – jest to dobry początek ?
Decydując się na rozwód należy odpowiednio przygotować się do rozpoczęcia postępowania rozwodowego. Poniżej przedstawiamy 7 kroków które należy wykonać przed wniesieniem pozwu o rozwód:
1. Sprawdź, czy zachodzą podstawy do orzeczenia rozwodu
Orzeczenie rozwodu jest możliwe jeżeli nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia – przesłanki te muszą wystąpić łącznie.
Zupełny rozkład pożycia – gdy małżonków nie łączą już więzi duchowe, fizyczne i gospodarcze.
Trwały rozkład pożycia – gdy można stwierdzić, że powrót małżonków do wspólnego pożycia nie nastąpi i nie ma szans na zmianę.
2. Ustal, czego zamierzasz domagać się składając pozew o rozwód
W tym punkcie musisz zastanowić się co będzie zawierał pozew rozwodowy, a zatem czy będziesz wnioskować o ustalenie winy w rozkładzie pożycia małżeńskiego i komu ma być przyznana. Kwestie ustalenia władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi, zasadności i wysokości przyznania alimentów, ustalenie miejsca pobytu dziecka czy sposobu korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania. W tym punkcie należy również zweryfikować czy z uwagi na winę małżonka w rozkładzie pożycia małżeńskiego występujesz z roszczeniem o alimenty na swoją rzecz.
3. Rozważ czy wnosisz o rozwód wraz z orzeczeniem o winie
Rozwód z orzeczeniem o winie jednego z małżonków – to rozstrzygnięcie wskazujące imiennie małżonka ponoszącego odpowiedzialność za rozkład pożycia małżeńskiego. Przed sądem należy wykazać jakie normy, zasady lub wzorce naruszył małżonek winny.
Podstawowym skutkiem rozwodu z orzeczeniem winy jest nie tylko rozwiązanie małżeństwa pomiędzy małżonkami ale przede wszystkim orzeczenie to umożliwia małżonkowi (niewinnemu rozkładowi pożycia małżeńskiego) wystąpienie o zasądzenie alimentów od byłego małżonka. Przy tym należy wspomnieć, że sądy z automatu nie przyznają alimentów na rzecz małżonka a zatem należy wnieść o ich zasądzenie.
4. Zbierz dowody
Każdą okoliczność wskazaną w pozwie o rozwód jak i w całym toku postępowania rozwodowego należy w sposób właściwy udowodnić.
Dowodami mogą być: zeznania świadków, wszelkie dokumenty świadczące o rozkładzie pożycia, winie w rozkładzie pożycia, kosztach utrzymania rodziny w szczególności małoletnich dzieci stron i inne. W sprawie rozwodowej sąd przeprowadza również końcowy dowód z przesłuchania małżonków.
5. Przygotuj dokumenty do złożenia pozwu o rozwód
Do każdego pozwu o rozwód należy dołączyć odpis skrócony aktu małżeństwa, odpisy skróconych aktów urodzenia dzieci – jeżeli strony ze związku małżeńskiego posiadają wspólne małoletnie dzieci.
Należy w tym punkcie mieć na uwadze również dokumenty przedstawiające majątek stron (jeżeli chcesz dokonywać podziału majątku) oraz przedstawiające dochód i źródło utrzymania (na cele alimentacyjne).
Dokument potwierdzający uiszczenie opłaty za pozew bądź wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych.
W przypadku niedołączenia wymaganych dokumentów sąd wezwie do ich wniesienia pod rygorem zwrotu pozwu.
6. Jeżeli to możliwe ustal z małżonkiem możliwość zgodnego rozwiązania małżeństwa
Sposobem na przyśpieszenie postępowania rozwodowego jest z pewnością wspólne ustalenie z małżonkiem warunków rozwodu, w takim przypadku istnieje możliwość zakończenia sprawy rozwodowej już na pierwszym terminie.
Dopuszczalnym i możliwym rozwiązaniem jest również ugoda rozwodowa jest to zgodne porozumienie stron – małżonków w zakresie samodzielnego rozstrzygnięcia kluczowych kwestii związanych z rozwiązaniem małżeństwa, takich jak podział majątku wspólnego czy opieka nad wspólnymi małoletnimi dziećmi.
7. Skontaktuj się z Hupa Kancelaria
Poprowadzenie sprawy rozwodowej wymaga przemyślanej strategii i profesjonalnej obsługi prawnej. Przy tym należy rozważyć wszystkie aspekty związane z rozwodem a zatem na przykład wykazanie winy współmałżonka, podział majątku wspólnego, ustalenie opieki na wspólnymi małoletnimi dziećmi, ustalenie wysokości świadczenia alimentacyjnego i wiele innych.
Dlatego też, z uwagi na posiadane doświadczenie pomagamy przejść przez proces rozwodowy bowiem doskonale wiemy jak ważne jest posiadanie profesjonalnej wiedzy oraz umiejętności które pełnią istotną role dla naszych Klientów.