Alimenty – czyli wszystko co musisz wiedzieć !
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jaki jest cel alimentów.
- Jak ustala się alimenty ?
- Czy osobiste starania jednego z rodziców wpływają na wysokość alimentów ?
- Do kiedy płaci się alimenty na dziecko ?
- Kiedy można domagać się podwyższenia alimentów ?
- Dlaczego warto skorzystać z naszej pomocy !
1. Jaki jest cel alimentów.
Alimenty – ich celem jest pokrycie wydatków przeznaczonych na utrzymanie dziecka, w tym jego wyżywienie, leczenie, zapewnienie odzieży czy środków na odpowiednie kształcenie jak również zaspokojenie potrzeb kulturalnych.
Wysokość alimentów ustala się w oparciu o dwa podstawowe kryteria:
- usprawiedliwione potrzeby dziecka oraz
- możliwości zarobkowe i majątkowe rodzica.
Obowiązek alimentacyjny rodziców jest niezależny od przysługującej im władzy rodzicielskiej – a zatem nawet gdy rodzic zostanie pozbawiony władzy rodzicielskiej to nie wpływa to na ustanie obowiązku alimentacyjnego.
W przypadku dziecka pozamałżeńskiego – warunkiem koniecznym do powstania obowiązku alimentacyjnego jest wcześniejsze ustalenie pochodzenia dziecka – a zatem w takiej sytuacji podstawą do zasądzenia alimentów jest sądowe ustalenie ojcostwa lub uznanie ojcostwa przez ojca dziecka.
2. Jak ustala się alimenty ?
Alimenty na dziecko – mogą zostać ustalone w jeden z następujących sposobów:
- przez umowę przed notariuszem zawartą pomiędzy rodzicami – sposób ten jest możliwy do wykonania kiedy rodzice pozostają w zgodzie co do wysokości świadczenia alimentacyjnego,
- w drodze wyroku sądowego – w sytuacji w której sąd orzeka rozwód lub separację wówczas w wydanym wyroku zobowiązany jest rozstrzygnąć w przedmiocie wysokości w jakiej każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka,
- w drodze wyroku sądowego – alimenty na dziecko mogą być dochodzone w drodze odrębnego procesu,
- w drodze ugody zawartej przed sądem.
3. Czy osobiste starania jednego z rodziców wpływają na wysokość alimentów ?
Tak, co do zasady osoba sprawująca wyłączną opiekę nad dzieckiem bądź sprawująca opiekę w przeważającej części powinna zostać obciążona mniejszym obowiązkiem alimentacyjnym z uwagi między innymi na osobiste starania oraz czas poświęcony dziecku.
4. Do kiedy płaci się alimenty na dziecko ?
Nie ma wskazanego wieku dziecka jak również określonego czasu przez który mają być płacone alimenty. Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym rodzic jest zobowiązany do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka do momentu w którym nie ma ono możliwości samodzielnego utrzymania się, chyba że dochody z jego majątku wystarczają na pokrycie tego rodzaju kosztów.
Z całą pewnością można stwierdzić, że obowiązek alimentacyjny trwa od chwili urodzenia dziecka do momentu w którym dziecko będzie w stanie utrzymać się samodzielnie – w takim wypadku obowiązek alimentacyjny wygasa a więc rodzic nie jest zobowiązany do uiszczenia alimentów.
5. Kiedy można domagać się podwyższenia alimentów ?
Jeżeli dotychczas zasądzone alimenty nie są wystarczające, jak również zmieniła się sytuacja dziecka lub rodzica zobowiązanego do świadczenia alimentacyjnego – w takiej sytuacji należy wystąpić o podwyższenie alimentów.
Sąd przyzna wyższe alimenty na dziecko tylko pod warunkiem, że zostanie wykazana zmiana dotychczasowej sytuacji. Należy zatem udowodnić, że od czasu wydania wyroku ustalającego pierwotną wysokość alimentów wzrosły potrzeby dziecka lub sytuacja finansowa i majątkowa rodzica zobowiązanego do zapłaty uległa poprawie. Przy tym koniecznym jest załączenie odpowiednich dowodów potwierdzające powoływane okoliczności.
6. Dlaczego warto skorzystać z naszej pomocy !
Doświadczenie, profesjonalizm a także niezliczona ilość przeprowadzonych sprawy o alimenty pozwala nam stwierdzić, że warto posiadać profesjonalnego pełnomocnika który jest odpowiedzialny za stworzenie przemyślanej strategii procesowej, dobór odpowiednich dowodów, właściwą reprezentację w postępowaniu sądowym i wiele innych – mając to na uwadze jesteśmy do Państwa dyspozycji.