Postępowanie spadkowe w pigułce – czyli dlaczego im wcześniej tym lepiej.

W Polsce wyróżniamy dwa sposoby dziedziczenia: 

1.  na podstawie testamentu,

2.  na postawie ustawy.

Poniżej opiszemy dziedziczenie na podstawie ustawy, czyli w sytuacji kiedy spadkodawca nie sporządził ważnego testamentu. 

Spadek – co to ?

Spadek – to ogół praw i obowiązków, które przysługują następcom prawnym po śmierci spadkodawcy. 

Pierwszym etapem w sprawach spadkowych jest uzyskanie aktu poświadczenia dziedziczenia u notariusza lub postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku w sądzie. Zarówno pierwsze jak i drugie rozwiązanie wskazuje wyłącznie kto i w jakiej części dziedziczy spadek. 

Drugim etapem w sprawach spadkowych jest dział spadku.

Celem przeprowadzenia działu spadku jest podzielenie majątku spadkowego między spadkobierców – a zatem efektem działu spadku jest przyznanie określonego składnika majątku spadkowego konkretnemu spadkobiercy –  w rezultacie określona cześć majątku spadkowego będzie miała wyłącznie jednego właściciela.

Działu spadku można dokonać na dwa sposoby:

1. na podstawie zgodnej umowy między spadkobiercami w formie aktu notarialnego, 

2. na podstawie orzeczenia sądu – czyli w toku postepowania sądowego. 

Niezależnie od sposobu nabycia spadku, każdy spadkobierca, który zdecyduje się przyjąć majątek po zmarłej osobie, musi pamiętać o obowiązku złożenia w odpowiednim czasie (!) stosownego zeznania lub zawiadomienia podatkowego a więc o obowiązku podatkowym związanym ze spadkiem.  

Im wcześniej tym lepiej ?  Dlaczego ? 

  • od momentu działu spadku każdy ze spadkobierców odpowiada za długi spadkowe tylko w wysokości proporcjonalnej do swojego udziału, nie zaś solidarnie za cały dług,
  • podzielenie spadku pozwoli w przyszłości uniknąć sporów dotyczących zarządu rzeczą wspólną lub korzystania ze wspólnych rzeczy,
  • zniesienie współwłasności majątku spadkowego ułatwi sprzedaż niektórych składników majątkowych, bowiem mało kto jest zainteresowany zakupem wyłącznie udziału np. w mieszkaniu,
  • wcześniejszy dział spadku jest z pewnością prostszy niż dzielenie spadku po kilku pokoleniach spadkobierców, łatwiej jest określić stan majątku, czas otwarcia spadku (= zgonu poszczególnych osób), osoby uprawione do dziedziczenia i wiele innych istotnych kwestii.

 Dlaczego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy ?

Sprawy spadkowe mogą przybierać bardzo skompilowaną i złożoną postać, szczególnie mamy z takimi do czynienia między innymi kiedy w sprawie występuje wielu spadkobierców pozostających w sporze, nieustaloną masę spadkową czy postępowanie spadkowe prowadzone po kilku pokoleniach…

Dlaczego warto ? 

Warto ! Bo liczy się nie tylko czas podjęcia konkretnych czynności prawnych, ale również podjęcie ich we właściwy sposób i przed właściwą instytucją, a profesjonalna pomoc prawnika (radcy prawnego) to zapewni. 

Profesjonalna pomoc radcy prawnego odgrywa istotną rolę w procesie spadkowym, bowiem pozwala na skuteczne reprezentowanie interesów klienta przez sądem oraz prowadzenie wszelkich niezbędnych formalności.  

Wróć do Wszystkich publikacji